Rendben zajlanak az augusztus 20-i, központi ünnepi rendezvények előkészületei. A szervezők szerint a hangsúly a biztonságon van. A katasztrófavédelem több mint 100 tűzijátékról tud, a legtöbb embert természetesen az esti, fővárosi tűzijátékra várják. A legnagyobb kérdés idén is az, hogy milyen lesz az idő; az úgynevezett operatív törzs folyamatosan elemzi majd a helyzetet.
Kedden délelőtt még javában építették a színpadot a fővárosi Kossuth téren. Szerdán reggel fél 9-től a zászlófelvonás után ott avatják majd a tiszteket, akiket előbb Hende Csaba honvédelmi miniszter köszönt, majd Áder János köztársasági elnök mond beszédet. A közönséget már 8 órától térzenével és katonai bemutatókkal várják.
A Lánchídon pedig már a tűzijátékot készítették elő. Három uszályról és a hídról lövik majd fel a nagyjából 11 ezer rakétát. A zenés fényjáték fél órán át tart majd, és összesen 150 millió forintba kerül. Ha pedig esetleg hirtelen elromolna az idő, a tűzijátékot fél percen belül félbe tudják szakítani.
Vannak a bombetta telepek, amelyek egy indítás után még többet lőnek: huszonötöt, harmincat, százat. Ha leállítják őket, onnantól kezdve még működnek. A kisebb kaliberű termékek semmilyen veszélyt nem jelentenek, főleg nem a Duna közepéről vagy a Lánchídról lőve - mondta a Híradónak Leskovics Éva, a Leskovics Pirotechnika Kft. vezető pirotechnikusa.
Az eddigi előrejelzések szerint 20-án este zivatarok lehetnek Budapesten és a főváros környékén. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) idén már a vízről is figyeli, hogyan alakul az időjárás.
Egy mobil szélmérő állomást telepítettünk az egyik uszályra, hogy közvetlenül a fellövés helyéről is legyenek korrekt, pontos szélmérési adataink. Szerdán a legészakabbi uszályon helyezkedik majd el a szélmérő, és segíti a kollégáink munkáját - magyarázta Varga László, az OMSZ időjárás-előrejelző osztályának vezetője.
Abban az esetben, ha meg kellene szakítani a rendezvényt, a szervezők segítenek majd a nézőknek elhagyni a helyszínt.
Kijelöltek azok a menekülési zónák és irányok, ahol ezt meg tudják tenni, folyamatosan tájékoztatni tudjuk (az embereket) a műsorközlőn keresztül és az összes olyan hangosítási eszközzel, amely a rendezvényen részt vesz. A Petőfi Rádión keresztül is tudjuk értesíteni a lakosságot - hangsúlyozta Kun Szabó István vezérőrnagy, a Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára.
Idén a tűzijáték alatt biztonsági okokból nem kapcsolják majd le a közvilágítást a rakpartokon.
Hagyják otthon az autót
Aki teheti, hagyja otthon az autóját - ezt kérik a budapestiektől és a tűzijátékra kilátogatóktól. Szinte teljesen átalakul a főváros közlekedése az ünnepi programok miatt. Sok helyen már kedden lezárták a forgalmat az autósok elől, szerdán pedig egyáltalán nem lehet majd behajtani a belvárosba. Változik ezért a budapesti közösségi közlekedés menetrendje is. Gyakrabban indulnak a vonatok is a fővárosba, illetve a tűzijáték után vissza több vidéki nagyvárosba. A MÁV azt kéri, aki teheti előre vagy az interneten vegye meg jegyét.
Forrás :hirado.hu
Utolsó kommentek