Orbán Viktor miniszterelnök hagyományos évértékelő beszédét tartja a Várkert Bazárban 2016. február 28-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
A polgári Magyarország, a nemzeti-keresztény korszak építése zajlik - mondta Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap a Várkert Bazárban tizennyolcadik alkalommal tartott évértékelő beszédében.
Most lehet bátornak lenni
A szabadság és a nemzeti függetlenség megvan, úgy, mint ritkán az elmúlt 100 évben. Önkény nincs, vezetőinket magunk választjuk meg, az alkotmány megadja a kötelességeket és a jogokat, a vélemény és a szólás szabad. A kérdés azonban, hol tart Magyarország a történelmi időben? – tette fel a kérdést Orbán Viktor 18. évértékelő beszédében.
Túl vagyunk már a 21. század első egyhetedén, mégis sokszor a 20. században gondoljuk magunkat. 1990-től máig több idő telt el, mint amennyi a két világháború közötti távolság volt. Hosszabb, mint a Horthy-rendszer volt, és már csak 7 év, és elhagyjuk a Kádár-rendszert, ezért mondanunk kell valamit az eddig elmúlt időről – fogalmazott a kormányfő.
Jelenleg a polgári Magyarország, a nemzeti-keresztény korszak építése zajlik - mondta Orbán Viktor.
Most lehet cselekedni, alkotni, most van értelme bátornak lenni, "kitartóan szedni a lábunkat", menni előre céltudatosan, önbizalommal - fogalmazott.
Mint mondta, most épül, épülhet az, amit polgári Magyarországnak, polgári berendezkedésnek, nemzeti-keresztény korszaknak, "magyar országnak" gondolunk.
Közölte: Magyarország 2014-ben lezárta a stabilizálás korszakát, új szakaszt nyitott, és "repülőrajtot" vett.
A polgárosodás útján azonban nincsenek kiszámítható távolságok. Tíz évet már megtettünk, de nem tudjuk, hogy az a teljes út hányadát jelenti – vélte.
50 év alatt csodát tettünk a kiegyezés után
Ha nem félünk másfél századdal magunk mögé tekinteni: akkor kellett 50 esztendő, hogy a legnagyobb nemzetek közé kerüljünk. 50 év alatt csodát tettünk a kiegyezés után.
Minden bajunk mellett is erősek, műveltek, gazdagok voltunk. Ki tudja, mi lett volna, ha a bécsi udvar nem ránt be minket a háborúba? – tette fel a kérdést.
Eddig csak 26 évet tettünk meg – emlékeztetett.
Sikerült pályát nyitni magunk előtt
A Horthy-rendszer után, a kommunizmus alatt aztán törpejárásban kellett közlekednünk. Az időszak csak egy újabb kérdéssel járult hozzá ahhoz, hol is tartunk: ha 45 évig megyünk befelé az erdőbe, hány évig tart kifelé belőle?
A rendszerváltás után aztán hirtelen még jobban lemaradtunk Európa nyugati felétől, még jobban, mint előtte. Pedig demokrácia és piacgazdaság lettünk. Valamennyi uniós ország megragadta a 2004-es EU-s csatlakozást, kivéve minket. Hogy lehettünk ilyen "tökkelütöttek"? – elmélkedett a kormányfő.
Minden kilátástalanná és megroggyanttá vált. Aztán három év alatt stabilizáltuk a gazdaságot, csökkentettük a munkanélküliséget, hazaküldtük az IMF-et, lejárat előtt visszafizettük a kölcsönüket és idén visszafizetjük az EU pénzét is.
Visszaszereztük az esélyt egy újabb történelmi felzárkózáshoz – sorolta.
Ez nem egyszerű, nem könnyű és nem gyakori, az elmúlt 50 évben kevesebb mint 10 országnak sikerült beverekednie magát a legjobbak közé – hangsúlyozta a miniszterelnök. Sikerült pályát nyitni magunk előtt, a többi között csökkent a személyi jövedelemadó, mérsékeltük a rezsiköltségeket, emelkedtek a bérek és több maradt a családoknál – fűzte hozzá.
Erőn felül támogattuk a családokat
Orbán Viktor szerint a sikerhez küzdelemre és együttműködésre lesz szükség a piac és az állam között az következő években is. Szűk látókörű és ostoba minden osztályharc, ezért a leghatározottabban vissza kell verni minden ilyen próbálkozást. Ehhez nagy, erős, stabil néppártra és néppárti kormányzásra lesz szükség - húzta alá.
Beszélt arról is, hogy a kormány megvédte a nyugdíjakat és a nyugdíjasokat, erőn felül támogatta a családokat, helyreállította a közrendet, illetve megmentette az iskolákat és a kórházakat.
Orbán Viktor hangsúlyozta: hatalmas adósságot vett le a kormány az önkormányzatok nyakából is. Ha elbírtunk ezzel és az IMF-fel, akkor a Klik sem foghat ki rajtunk – tette hozzá.
Hozzáfűzte azt is, hogy az egészségügyi alapellátásra 40 százalékkal többet adtak 2010 óta, több mint 500 milliárdot fordítottak kórházfejlesztésre, és rövidítették a várólistákat. Budapesten azonban baj van, ezért szükség van arra, hogy megépüljön egy új nagy fővárosi kórház – szögezte le.
Minden évben mindenki léphet egyet előre
A miniszterelnök évértékelőjében hangsúlyozta: igazuk van a tanároknak és az egészségügyi dolgozóknak. "Elismerjük a teljesítményüket, de amit az ország vállalni tud, azt megadja a kormány": minden évben mindenki léphet egyet előre. Ezt a gazdaság teljesítménye határozza meg – tette hozzá.
Szerinte a magyar gazdaság még mindig nem elég versenyképes, ezért sok mindennek kell még történnie: adócsökkentés, kevesebb bürokrácia, digitalizáció, magasabb vállalati és üzleti kultúra. Lesz munka bőven a kormányzati ciklus végéig – jelentette ki a miniszterelnök.
Berlin, Moszkva, Ankara
Úgy vélte, a politika – különösen a nemzetközi – bonyolult. Kérdés, hogy hol tartunk a világpolitika térképén: Berlin, Moszkva és Ankara a mi három nagy tájolási helyünk - emelte ki. Orbán Viktor beszédében: csak akkor lehetünk függetlenek és szabadok, ha mindhárom nagyhatalom egyszerre érdekelt ebben.
"Ez nem jelenti azt, hogy mindig mindenben egyet kell értenünk velük, vagy egyszerre kell megegyeznünk velük" – tette egyértelművé.
Forrás :hirado.hu
Utolsó kommentek