A milliomos Petro Porosenko már az első fordulóban megnyerte a vasárnapi ukrajnai elnökválasztást az első exit-poll felmérések szerint.
A milliárdos Petro Porosenko, a Vitalij Kicsko vezette Ütés (UDAR) párt jelöltje vasárnap este bejelentette, hogy megnyerte az ukrajnai elnökválasztást, miután az első exit poll felmérések eredménye szerint ő a választás egyértelmű győztese.
Porosenko közölte, hogy elkötelezett az európai integráció mellett, a választók többségének akaratával összhangban.
Kijelentette, hogy első lépései arra fognak irányulni, hogy a háború és a káosz véget érjen, helyreálljon a béke az országban. A "csokoládékirály" azt is elmondta, hogy elnökként az első útja a szakadár kelet-ukrajnai Donyec-medencébe fog vezetni.
Porosenko: Ukrajna soha nem fogja elismerni a Krím megszállását
Petro Porosenko, aki az exit poll felmérések szerint megnyerte az ukrajnai elnökválasztást, kijelentette: Ukrajna soha nem fogja elismerni a Krím függetlenségéről rendezett népszavazást és a félsziget orosz megszállását.
Az orosz-ukrán viszonnyal kapcsolatban Porosenko közölte: Ukrajna szuverenitása és területi egysége számára kiemelt fontosságú. A hívei körében ünneplő csokoládégyáros politikus arról is beszélt, hogy az ukrajnai parlamenti választásokat ebben az évben meg kell tartani. Az ukrajnai főállamügyészség szerint az volt az eddigi legdemokratikusabb választás Ukrajna történetében.

Porosenko nem tárgyal a szakadárokkal
Petro Porosenko, az ukrajnai elnökválasztás valószínű győztese közölte: kizárt, hogy tárgyaljon a kelet-ukrajnai szakadárokkal, amíg azok nem teszik le a fegyvert. Egyúttal közölte, hogy az ukrán nép a választásokon az ország európai jövője mellett az unitárius államformát támogatta. (Ezzel szembehelyezkedett a föderatív alapú berendezkedéssel, ami a Moszkva által föderalistáknak nevezett szakadárok egyik fő törekvése.)
A milliárdos politikus gratulált Vitalij Klicskónak, aki valószínűleg megnyerte a kijevi polgármester-választást. (Porosenko a Klicsko vezette Ütés (UDAR) párt jelöltje volt az elnökválasztáson.) Dmitro Jaros - aki a Jobboldali Szektor jelöltjeként indult az elnökválasztáson - az 1+1 televízióban közölte: készek segíteni Ukrajna újonnan megválasztott elnökének az orosz agresszió feltartóztatásában.
61 százalék voksolt
A vasárnapi ukrán elnökválasztáson a szavazásra jogosultak mintegy 61 százaléka vett részt - jelentették az ukrán hírportálok. A Központi Választási Bizottság (CVK) összesítése azonban még nem végleges, mivel a szavazóhelyiségek egy része nem zárt be a hivatalosan meghatározott időpontban, azaz helyi idő szerint 20.00 órakor. Sokan álltak ugyanis még sorban az adott helyeken, hogy éljenek szavazati jogukkal, ezért ezekben a helyiségekben engedélyezték a későbbi zárást. Ebből következően a részvételi arány még nőhet.
Az eddigi adatok szerint a legaktívabb az ország középső és nyugati részén volt a lakosság, a déli országrészben viszont kisebb arányban járultak az urnák elé, elsősorban a szeparatisák által keltett feszült légkör miatt. Egyelőre nehéz felmérni, hogy milyen volt a szavazási kedv a kelet-ukrajnai Donyeck és Luhansz megyében, mert még azokból a körzetekből is nehéz eljuttatni a központba az adatokat, ahol egyébként sokan - vállalva a veszélyt - elmentek szavazni. Ez az oka annak is, hogy a végleges választási eredmények csak néhány nap múlva válhatnak ismertté.
Donyeckben és Luhanszkban az oroszbarát szakadárok megakadályozták több szavazókör kinyitását. Donyeck megyében a 22 területi választási bizottságból csak 9 működött, Luhanszk megyében pedig a 12-ből mindössze kettő. Donyeck városában egyetlen szavazóhelyiség sem nyitott ki. Donyeckben fegyveres szeparatisták járták teherautókon az utakat, levegőbe leadott lövésekkel igyekeztek megfélemlíteni a lakosságot. Egyelőre sikerült megakadályozniuk,hogy egyetlen szavazóhelyiség se nyíljon ki. Volt, ahol a szakadárok szavazóurnákat zúztak szét.
Rémhírrel riogatták a hadköteles kárpátaljai magyarokat
Ismeretlenek olyan álhíreket terjesztettek az interneten Kárpátalján, amely szerint a vasárnapi ukrán elnökválasztáson a hadköteles magyar választókat a szavazóhelyiségekből egyenesen a hadseregbe viszik.
A Kárpátalja megyei hadkiegészítő parancsnokság közlése szerint valakik a Beregszászi és a Nagyszőlősi járásban azzal akarták elriasztani a magyar nemzetiségű választókat az ukrán elnökválasztás első fordulójában való részvételtől, hogy az interneten elterjesztették: a magyar férfiakat a szavazóhelyiségekből azonnal elviszik a hadseregbe adta hírül a karpatnews.in.ua kárpátaljai hírportál.
Okszana Csedrik az egyik nagyszőlősi körzeti választóbizottság elnöke az orgánumnak elmondta, hogy egy nappal az államfőválasztás első fordulója előtt a kisvárosban olyan szóbeszéd terjedt el, miszerint azokat a helyi magyarokat, akik behívót kaptak, de nem jelentek meg a hadkiegészítő parancsnokságon, a szavazóhelyiségekből rögtön a hadseregbe viszik. Mint közölte, ezt a híresztelést egyes megyei elektronikus médiumok is átvették.
A Kárpátalja megyei hadkiegészítő parancsnokság véleménye szerint az álhír terjesztésével valakik káoszt akartak előidézni, hogy meghiúsítsák az ukrán elnökválasztás normális lebonyolítását Kárpátalján.

Kárpátalja magyarlakta körzeteiben a megyei átlagnál alacsonyabb a részvétel az ukrán államfőválasztáson. A helyi idő szerint 18 órakor közzétett adatok szerint Kárpátalján a választásra jogosultak 45,48 százaléka adta le voksát, miközben a túlnyomórészt magyar lakosságú Beregszászi járásban a részvétel 35 százalék, Beregszászon pedig 35,5 százalék volt.
A részben magyarlakta Nagyszőlősi járásban a korábbihoz képest nőtt a választási kedv, ugyanis a választásra jogosultak több mint 42 százaléka járult az urnákhoz a jelzett időpontig.
Ez történt ma
Befejeződött vasárnap az előre hozott elnökválasztás első fordulója Ukrajnában, helyi idő szerint este nyolc órakor (közép-európai idő szerint hét órakor) bezártak a szavazóhelyiségek. A központi választási bizottság (CVK) előzetes közlése szerint azok, akik nyolc óráig beálltak a sorba, még leadhatták szavazataikat.
A választás érvényes lett, délután öt óráig országosan a részvétel meghaladta az 50 százalékosat. Ezt Szerhij Szoboljev, a kormányzó Haza (Batykivscsina) parlamenti képviselője jelentette be újságíróknak. A választások országszerte viszonylag rendben zajlottak, kivéve két kelet-ukrajnai megyét, Donyecket és Luhanszkot, ahol az oroszbarát szakadárok megakadályozták több szavazókör kinyitását. Donyeck megyében a 22 területi választási bizottságból csak 9 működött, Luhanszk megyében pedig a 12-ből mindössze kettő. Donyeck városában egyetlen szavazóhelyiség sem nyitott ki. Ennek ellenére Szerhij Taruta, Donyeck megye kormányzója kijelentette, hogy a régióban lezajlottak a választások. Hozzátette: a megye vezetése minden tőle telhetőt megtett ezért, de szakadárok több helyen megakadályozták, hogy az ott élők kifejezhessék választási akaratukat.
Helyi jelentések szerint Ukrajna leggazdagabb oligarchája, a donyecki Rinat Ahmetov sem tudott szavazni. Fegyveresek vették körül rezidenciáját, ő maga közben egész nap ismeretlen helyen tartózkodott.
Donyeckben fegyveres szeparatisták járták teherautókon az utakat. A magukat "délkeleti frontnak" nevező fegyveresek a levegőbe leadott lövésekkel igyekeznek megfélemlíteni a lakosságot. Egyelőre sikerült megakadályozniuk,hogy egyetlen szavazóhelyiség se nyíljon ki.
A BBC jelentése szerint több százan, köztük álarcos fegyveresek tüntettek a donyecki Lenin tér környékén. Helyi források megerősítették, hogy oroszbarát szeparatisták és híveik tiltakoznak a városban az elnökválasztás ellen. Az Euronews televíziós csatorna beszámolója szerint a szakadárok szavazóurnákat zúztak szét.
Kárpátalja magyarlakta településein alacsony részvétel jellemezte az államfőválasztást. A helyi 14 órai adatok szerint Kárpátalján a szavazásra jogosultak valamivel több mint 28 százaléka adta le voksát, miközben a magyar többségű Beregszászi járásban a részvétel nem érte el a 19 százalékot sem.
Az államfői teendőket ideiglenesen ellátó Olekszandr Turcsinov ukrán házelnök - miután leadta szavazatát - kijelentette újságírók előtt, hogy magas részvétellel zajlik az elnökválasztás, a szavazóhelyiségek előtt sorok kígyóznak Kijevben és országszerte. Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök kifejezte meggyőződését, hogy lesz Ukrajnának legitim elnöke. A legesélyesebbnek tartott elnökjelölt, Petro Porosenko, a Vitalij Klicsko vezette Ütés (UDAR) párt jelöltje újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, hogy ha államfővé választják, az első útja ebben a minőségében a Donyec-medencébe vezet majd. Az ukrán-orosz viszonnyal kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a Moszkvával való párbeszéd nélkül nem lehetséges a stabilitás Ukrajnában. Leszögezte viszont, hogy nem ismeri el a Krím félsziget Oroszországhoz tartozását. Reményét fejezte ki, hogy egy fordulóban eldől, ki lesz Ukrajna következő államfője.

A CVK legfrissebb adatai szerint a választást több mint háromezer külföldi megfigyelő követte nyomon. Noha hivatalosan Moszkva bejelentette, hogy nem küld megfigyelőket Ukrajnába, Lvivben és Odesszában voltak orosz megfigyelők. A rendre mintegy 90 ezren vigyáztak - rendfenntartók és civil aktivisták -, és a belügyi erők alakulatainak több mint 55 ezer tagja. Mintegy 400 ezer ukrán állampolgár jelezte előzetesen, hogy külföldön kíván szavazni.
Vasárnap az Oroszország által megszállt Krím félszigetre látogatott Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő. Látogatását az ukrán elnökválasztás első fordulójának napján az ukrán külügyminisztérium "szándékos provokációnak és különösen szégyenletesnek" nevezte.
Utolsó kommentek