Klasszikus TV bemondók nem láthatók a képernyőn,mert nyugdíjba küldték őket.Más világban élünk.Nincs szükség TV bemondókra a jelenlegi tv csatornáknak.Nekem hiányoznak a régi TV bemondók.Szinte családtagokká váltak.Mi történt a TV bemondókkal?
A televíziózás hajnalán a bemondók voltak a legnagyobb sztárok. Naponta feltűntek a képernyőn, szinte családtaggá váltak. Frizurájukkal, öltözködésükkel divatot teremtettek. Évtizedek teltek el azóta, Tamási Eszter, Takács Marika vagy Hajas Ilona neve, arca mégis megmaradt nem egy generáció emlékezetében - olvasható a hotdog.hu cikkében.
..azonban az MTV 2006 szeptember 4-étől végleg megvált a bemondóktól, ezután a műsorok közt csak rövid vishek, önreklámok tájékoztattak csak a programkínálatról. Többé nem jelentkezett senki a fikuszokkal határolt paraván elől, hogy elmondja, mit is láthatunk majd este, vagy elmagyarázza miért is volt adáshiba perceken át. Miért?
A bemondók már a Magyar Televízió 1957. február 23-án indult kísérleti adásában is feltűntek, de hónapokig nem volt állandó arca a tévének.
Először július 11- én állt a kamerák elé a hőskor legendás bemondója, Tamási Eszter. Akkoriban még nemcsak a műsorokat ismertette, de meséket és verseket is mondott. Két héttel később már két bemondónője volt a tévének: Takács Marika csatlakozott a csapathoz.
1958 augusztusában a nézők megismerkedhettek a Magyar Televízió első férfi bemondójával, Varga Józseffel
Aztán a hatvanas években jött a másik generáció: Lénárd Judit, majd az ő váratlan halála után Kudlik Júlia, később Kertész Zsuzsa és Kovács P. József.
A hatvanas években a bemondók voltak a televíziós sztárok, a szilveszteri ünnepi adásokban esztrádműsorral is szórakoztatták az országot. Ezeket az archív felvételeket még mostanában is lehet látni az Önök kérték című tévés kívánságműsorban, ami arra utal, hogy az idősebbek még mindig nem felejtették el a televíziózás hőskorának meghatározóit.
A nyolcvanas években vált igazán népszerűvé Mohai Gábor, Bay Éva vagy Szádvári Gabriella, a kilencvenes években került a képernyőre Sugár Ágnes, Radványi Dorottya, Palcsó Brigitta, Nagy Judit, Cserháti Ágnes, Bényi Ildikó.
A bemondói szerep fontosságának csökkenésével hagyták el aztán a pályát az MTV bemondói: a régiek nyugdíjba mentek, Kertész Zsuzsa átigazolt a Magyar Rádióhoz, Kovács P. József távozása pedig még kisebb botrányt is kavart. – Nem kirúgtak, csak az új vezetés koncepciója olyan feltételeket teremtett a bemondók számára, hogy felajánlottam, eljövök, ők pedig könnyedén elfogadták – nyilatkozta Kovács P. József 2001novemberében a Blikknek. – Májusban még életműdíjat is kaptam, ezzel elismerték a munkámat, mégsem tartóztattak egy szóval sem.
A hőskortól a hatvanas évekig a bemondó első számú sztárja volt a televíziónak. Ő képviselte az intézményt, ő volt a beköszönő családtag, és még sorolhatnám. Ezzel szemben az utóbbi időben ezeket a funkciókat elvették tőlünk, mert mások is rájöttek, hogy a népszerűség sok mindenre használható, ezért a saját műsorukat maguk vezetik.
Az MTV 2006 tavaszán először csak száműzte a bemondókat a földi sugárzású m1-ről az m2-re, viszont akkor azt ígérték, hogy a kis nézettségű kulturális adón még sokáig élőszóban fogják ismertetni a programkínálatot.
"Ha rajtunk múlik, biztosan ott leszünk a képernyőn tíz év múlva is, és folytatjuk azt a hagyományt, amivel a televíziózás Magyarországon elkezdődött" - nyilatkozta akkor az e-Masa internetes magazinnak a szakma egyik utolsó nagy öregje, Mohai Gábor, aki huszonhét éve bemondó az MTV-n.
"Szerettük volna megtartani a bemondókat, de sajnos minden kutatás azt mutatja, hogy a nézők jelentős része egyszerűen elkapcsol, ha feltűnnek a képernyőn. Eljárt az idő a bemondók felet" - nyilatkozta most az Indexnek Kósa Somogyi György, az m2 műsorigazgatója. Kósa Somogyi hangsúlyozta, hogy az MTV alkalmazásában álló hat bemondó közül egyet sem bocsátottak el. Van, aki a kamerák előtt folytatja, de akad olyan is, aki ezentúl a műsorkészítésben vesz majd részt.
Az AGB Nielsen statisztikai adata alapján a csatorna egy százalék körüli főműsoridős közönségaránya a bemondók megjelenésekor rendszerint 0,3-0,6 százalékra csökken. Az m2 őszi struktúraváltásával egy időben szabadul meg a bemondóktól, ami arra utal, hogy a csatorna új, fiatalosabb, lendületesebb imidzsébe már sehogy sem fért bele a bemondó hetvenes évekből itt maradt, kicsit poros, kicsit fekete-fehér szerepe.
A bemondók egyébként a kilencvenes évek közepén tűntek el végleg a nyugat-európai csatornákról, a trendeket követve a két nagy országos kereskedelmi csatorna, a Tv2 és az RTL Klub már bemondók nélkül kezdete meg adását 1997-ben. A német ZDF közszolgálati adó viszont többévnyi szünet után éppen tavaly hívta vissza a képernyőre a bemondókat, mert felmérései szerint a nézők, főleg az idősebbek, mégis igénylik a személyes hangvételű műsorismertetést.
Forrás : hotdog.hu
Valamikor nagy sztárok voltak a bemondók.A beszédük,a frizurájuk és a magánéletük minta volt sokak számára,mert követték a példájukat.Hogyan néznek ki ma ? Olvassa el a cikket és nézze meg a fotókat a femina.hu-n.
Egy lelkes rajongó egy egész mikroblogot szentelt a magyar televízió hőskorának bemondónői emlékére. Takács Marikára talán már nem sokan emlékeznek, de Berkes Zsuzsa, Endrei Judit és Palcsó Brigitta neve talán még a fiatalabbaknak is ismerős - írja a divany.hu
Időrendi sorrendben közöl a régi idők bemondónőiről készült fotókat a Magyar Közszolgálati Televízió bemondónőinek emlékére született, I Love Bemondónők című Tumblr-blog. A megfelelően nosztalgikus hangulatba kerüléshez itt egy 1964-es felvétel a Magyar Televízió bemondóinak bakijairól. A videóban láthatjuk és hallhatjuk az összes nagy nevet: Takács Máriát, Tamási Esztert, Lénárd Juditot, Hódos Juditot, Kudlik Júliát, Lugossy Zsuzsát, Varga Józsefet, Bán Györgyöt, Kovács P. Józsefet, és Murányi Lászlót.
1953. január 23-án a Minisztertanács hozzájárulását adta a Magyar Televízió szervezeti kialakításához. Az első próbaadást a Gyáli úti postakísérleti állomásról 1953-ban, a második próbaadást 1955 júniusában a Szabadság hegyről sugározták. A képernyőn megjelent a Mágnás Miska című film részlete, utána a Magyar Filmhíradó képsorai, végezetül az első bemondónő, Mednyánszky Ági, aki ismert és kedvelt színésznő volt, a Mágnás Miska női főszereplője is egyben, aki mind a 15 nézővel közölte: a Magyar Televízió kísérleti adását látják. 1958 júliusában állt a kamerák elé Tamási Eszter, de még előtte felvették Takács Marikát is, aki 1957-től egészen haláláig, 1997-ig volt a Magyar Televízió bemondónője, az MTV Posztumusz Örökös Tagja.
A hatvanas évektől természetesen felgyorsultak az események a magyar televíziózás háza táján. 1964-ben történt az első műholdas közvetítés, egyenesen a tokiói olimpiáról. 1967-ben indult el a színes technika alkalmazása, ezzel ünnepelve az egymilliomodik előfizetőt. A piac törvényei viszonylag egyszerűek voltak: minél több néző, annál több pénz, annál több műsor. Ekkor tűnt fel a képernyőn Lénárd Judit, akinek 1966-os szilveszteri felkonfját az alábbi linkre kattintva tekinthetik meg. Ekkoriban lépett a színre Kudlik Júlia is, akiről az Index munkatársai így emlékeztek meg 2006-os összeállításukban: „Bemondóból műsorvezető lett, majd amikor szemétkedtek vele a tévében, Orbán Viktor műsorvezetőjeként aktiválódott újra, megbosszulandó a komenistákat, akik ekkora sztárt csináltak belőle.” Megismerhették a tévénézők Kertész Zsuzsát is, aki lottósorsoláson is háziasszonykodott.
„A hatvanas években a bemondók voltak a televíziós sztárok, a szilveszteri ünnepi adásokban esztrádműsorral is szórakoztatták az országot. Ezeket az archív felvételeket még mostanában is lehet látni az Önök kérték című tévés kívánságműsorban, ami arra utal, hogy az idősebbek még mindig nem felejtették el a televíziózás hőskorának meghatározó arcait.”– írta az Index nosztalgiázva.
Aranykor
1971-ben a Magyar Rádió és Televízió megkezdte a 2. csatornán való sugárzást, ami oda vezetett, hogy 1974-ben a Magyar Televízió önálló intézménnyé vált. A hetvenes évek újabb bemondónőket mutattak be a nézőknek: Hajas Ilonát, aki a bemondás mellett tanári képesítéséből kifolyólag az Iskolatelevízió című műsort is vezette. Berkes Zsuzsa és Baleczky Annamária Hajas Ilonához hasonlóan szintén 1974-ben került a Magyar Televízióhoz.
Csurgay Judit 1975-ben megnyerte a Riporter kerestetik tehetségkutató műsort, 1975-ben és 1976-ban a MÚOSZ Újságíró Iskola diákja volt, 1976-tól 2008-ig dolgozott a Magyar Televíziónál.
A kecskeméti származású Bay Éva mosolyát és hangját a mai napig nem tudom kiverni a fejemből, 1976-tól köszöntötte a nézőket a képernyőn. Riporteri és szerkesztői feladatok mellett bemondónőként is dolgozott az MTV-nél Tarnai Katalin.
1980-ban debütált a képernyőn az énekes-dalszerző Lőrincz Gabriella, aki később a Z'zi Labor zenekar énekesnőjeként először ötvözte a "komoly" bemondónői munkát a celebléttel.
Talán rémlik még Önöknek Radványi Dorottya barátságos mosolya, aki éppen elég ideig viselt bundesliga-frizurát, de ha a fiatal kora ellenére ősz hajával villantó Tuba Mariannra, vagy az egykori vörös démonra, Palcsó Brigittára nem emlékeznek, akkor valószínűleg nem néztek tévét a 80-as években. A szép, szőke Szádvári Gabriella a legrövidebb karrierű bemondónőként lehet ismert, miután bundát lopott a Corvin Áruházból, száműzték is a képernyőről.
Teljes cikk : divany.hu
Régi idők bemondói a Reggeliben
Éva és Pici ma hajnalban nosztalgikus hangulatba került, és megidézte a tévézés hőskorát. Ebben persze az egykori nagy kedvencek is segítségünkre voltak.
Endrei Judit szerint a bemondókra szinte családtagként tekintettek a nézők, és még ma is sokszor megállítják őket az utcán. Mohai Gábor és Bay Éva arról is mesélt, vajon a bemondók mivel ütötték el az időt két műsor között, és arról is kérdeztük őket, ma mivel foglalkoznak. Juhász Előd, a Zenebutik egykori műsorvezetője 21 évet töltött a tévében, és életében még ma is nagyon fontos szerepet játszik a zene. Forrás : rtlklub.hu
Utolsó kommentek