Napok,hetek kérdése : Mikor fog megjelenni az új magyar helyesírás szabályai.Szeptemberre ígérték a megjelenést. Milyen lesz? A magyarhelyesiras.hu ezt írja , szó szerint idézem :
A nemzeti önazonosságot jelentő anyanyelv alapvető fontosságú műve a Magyar Tudományos Akadémia által kidolgozott, jóváhagyott és kanonizált magyar helyesírási szabályok gyűjteménye. Az 1832-es első kiadást eddig tíz további követte. A tizenegyedik 1984-ben jelent meg. Az új szabályzatot az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályához tartozó Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottság gondozza. A nemzeti kultúra és nyelv e becses kincsének új, 12. kiadása ősz elején kerül a könyvesboltokba.
"Minden Nemzet a maga nyelvén lett tudós, de idegenen sohasem" – írta Magyarság című röpiratában Bessenyei György. A nyelvújító törekvések egyik meghatározó alakjának gondolatait több mint fél évszázaddal később követte az a kiadvány, amelyet a Széchenyi István által a magyar nyelv ápolására, a tudományok és művészetek magyar nyelven való művelésére 1825-ben alapított Tudós Társaság jelentetett meg 1832-ben. Ekkor már nagy szükség volt a gazdag kifejezőkészségű és immár gazdag irodalmat is felmutató magyar nyelv írásának egységesítésére, mert egyszerre több, csupán a szokásjog által szentesített kánon volt érvényben. A magyar helyesírás intézményesülésének és követendővé válásának történetében mérföldkő volt a Magyar helyesírás' és szóragasztás' főbb szabályai című kötet, amely tekintélyével megszüntette a nagyobb ingadozásokat, és viszonylagos egységet teremtett. Az első szabályzatot rendkívül gyorsan, egy év alatt állították össze. Előszavát Döbrentei Gábor, a Tudós Társaság titkára írta, és világosan megfogalmazta a célját: "az egy erkölcsi test' irása' módja, tétovázó és tarka ne legyen". Továbbá: "...a' Társaság [...] okokkal kíván [...] vezetője lenni a' [...] köz megegyezésnek , fennhéjazó 's önkényű vezér nem."
Ez a hagyomány azóta is töretlenül folytatódik. A szabályzatot az elmúlt majd két évszázadban a Magyar Tudományos Akadémia bizottságai vitatták meg, pontosították, bővítették, korszerűsítették, és közmegegyezés alapján döntöttek.
A magyar helyesírás szabályai legutolsó, tizenegyedik kiadása 1984-ben jelent meg, annak szótári anyagában bővített tizenkettedik lenyomata pedig 2000-ben.
Az MTA Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottsága 2003 novemberében hozott határozatot a 12. kiadás elkészítéséről. A magyar helyesírás szabályai tizenkettedik kiadásának munkálatai az utolsó fázisban vannak. Az új szabályzatot az MTA Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottsága dolgozta ki, és az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya, valamint a Magyar Tudományos Akadémia elnöke hagyta jóvá.
A kiadvány e testület által kidolgozott, jóváhagyott és kanonizált magyar helyesírási szabályok gyűjteménye, szótárral kiegészítve. Az előző, tizenegyedik kiadás 2016. szeptember 1-ig marad érvényben. Ennek értelmében egy éven keresztül a változások előtti és utáni szabályok szerint írt szövegek egyaránt szabályosnak számítanak.
A Nyelv és Tudomány ezt írja az új magyar helyesírási szabályokról :
Ahogy arról már két éve is beszámoltunk, a szeptemberben „hivatalossá” váló új helyesírási szabályzat elfogadását nem előzte meg széleskörű szakmai egyeztetés, holott már a tervet is komoly kritikák érték – elsősorban azért, mert a szabályok jelenlegi megfogalmazása sok kívánnivalót hagy maga után.
A tizenkettedik kiadás előkészítésén dolgozó helyesírási munkabizottság a Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottság bizottságaként működik, és Keszler Borbála, az MTA doktora vezeti. A változások (amelyekről korábban két cikkünkben részletesen is beszámoltunk: Mi változik az új helyesírási szabályzatban? és Mi újság a helyesírásban?) nem tűnnek annyira fajsúlyosnak, hogy külön kiadást érdemelnének – inkább a jelenlegi szabályzat módosításaként foghatóak fel.
Teljes cikk : nyest.hu
Betekintést nyerhet az új magyar helyesírás szabályairól az alábbi honlapokon :
Utolsó kommentek