Egy nyugati határszéli, ezerötszáz lelkes magyar faluban nem ismerik a munkanélküliséget, már az óvodában németül tanulnak a gyerekek, ingatlant pedig szinte már nem is lehet venni. A magyarok ingázásból élnek, a keresetüket idehaza fektetik be, a falu turizmusból származó bevételei évről évre nőnek, de élnek itt osztrákok is, akik több mint egy évtizede élvezik Hegykő vendégszeretetét. Az uniós csatlakozásunk 10. évfordulóján ezúttal egy nyugat-magyarországi település sikertörténetét mutatjuk be – a vasfüggöny leomlásától az uniós munkaerőpiac szabaddá válásán át napjainkig- írja a hvg.hu
Az, hogy itt, a Fertő mocsarától pár méterre, a Vasfüggöny Emlékhely környékén valaha taposóaknák voltak, ma már elképzelhetetlenül távolinak tűnik. A polgármester még mesél róla, de a Sopron közelében fekvő Hegykő ma egy nyitott mesefalu, faragott, babakék padokkal és takaros kis házakkal. A település, ahol Faludy György 1956-ban elhagyta az országot, mára kedvelt otthona magyaroknak, osztrákoknak egyaránt.
„Itt csak az munkanélküli, aki nem akar dolgozni” – mondta a hvg.hu-nak Szigethi István hegykői polgármester. Ám ez sem volt mindig ilyen egyértelmű. Korábban a helyiek által csak szimplán zöldségnek hívott fehérrépa termesztése volt a falu fő bevételi forrása, mígnem a Fertő-Hanság Nemzeti Park létrejöttével kiestek a termőterületük. Most a turizmus játssza a főszerepet, az ezerötszáz lelkes falu évi százezernél is több vendégéjszakával számolt az utóbbi néhány évben, a település költségvetésének egyötöd része az idegenforgalmi adóból származik. „Mi idegenforgalomból élünk” –összegez Szigethi István.
Teljes cikk : hvg.hu
Hegykő térképen
Utolsó kommentek